Den otevřených dveří

Den otevřených dveří v Granát, d.u.v. Turnov se konal u příležitosti 70. výročí družstva. Přestože poslední dny dávaly vědět, že zájem bude velký, skutečnost předčila všechna očekávání. Nedivme se, družstvo uspořádalo den otevřených dveří vůbec poprvé v historii pro širokou veřejnost.

Na setkání u příležitosti oslav 70. výročí přijali pozvání hosté v čele s náměstkyní hejtmana Libereckého kraje Květou Vinklátovou, dále starosta Turnova Tomáš Hocke, zástupci turnovských organizací a spolků, obchodní partneři, někteří bývalí členové vedení družstva a další hosté.

Pozvané hosty předseda představenstva Ing. Pavel Tvrzník seznámil s historií i současností družstva. Zmínil také důležité přelomové období družstva:
„Protože ale byly neustále problémy se zajištěním suroviny, tak jsme se snažili postupně získat i zdroj, protože dřív se surovina nakupovala od rudných dolů. Po transformaci v roce 1992 jsme si nejdříve pronajali zařízení na úpravnu vytěžené suroviny v Podsedicích na Litoměřicku a v roce 1996 jsme ho odkoupili a získali práva k těžbě českého granátu.“

Hlavním bodem tohoto dne byla prohlídka výrobních prostor, na kterou se tvořili fronty po celý den. Připravené byly doprovodné programy, dílničky pro děti, přednášky Mgr. Jana Bubala (kurátora sbírkových fondů muzea Českého ráje), byla vystavena zlatá Výroční souprava a prezentace historie a současnosti Granátu Turnov, vystaveni byli Čeští slavíci, otevřena byla Galerie Granát, bylo možné navštívit mnoho míst po Turnově, která jsou se šperkem spojena.

„Do Turnova jsme zvali všechny obdivovatele a příznivce šperku a kamene. Spojení se Střední uměleckoprůmyslovou školou, Muzeem Českého ráje, Uličkou řemesel bylo velmi příjemné, společné přípravy mě velmi bavily. Vše bylo podpořeno nádhernou spoluprací s KŘIŠŤÁLOVÝM ÚDOLÍM. Když se jaře rodil nápad, představit naší práci veřejnosti, poprvé za 70 let, ani jsem si nepředstavovala, jak krásně to vše může dopadnout. Granát Turnov se otevřel a reakce jsou nádherné. Prostě se to povedlo.“ Shrnuje obchodní ředitelka družstva Petra Pavlištová.
A pokračuje: „Za mě patří poděkování všem, kteří tuto akci podpořili. Ani neumím popsat, jak moc jsem byla pyšná na to, jak se všichni do příprav zapojili. Poslední dny jsem potkávala po chodbách kolegy, kteří studovali texty, zkoušelo se a testovalo se, kde co. Byla jsem dojatá a nepřestávala jsem jim děkovat za podporu tohoto nápadu. Všichni do toho dali maximum, toho, co uměli, maximum sil. Na výsledku to bylo znát.“

Samozřejmě, ne každý byl 100 % spokojen. Bohužel se na komentované prohlídky do výroby nedostal každý, přestože původně plánované počty prohlídek byly navýšeny a výrobou tak prošlo o třetinu více lidí.
Velké poděkování všem, kteří byli součástí tohoto dne a bez nichž by se tento den nemohl uskutečnit, přednesl předseda představenstva Ing. Pavel Tvrzník a vedení družstva na mimořádném setkání zaměstnanců.

Děkujeme všem příznivcům českého granátu a brzy na shledanou…