O českém granátu

Český granát

..….. rudý jako krev, plný tajemství, vášně a magických účinků. Věděli jste, že český granát má mezi ostatními granáty, těženými v mnoha lokalitách na světě, stejně unikátní postavení jako kolumbijský smaragd mezi smaragdy nebo barmský rubín mezi rubíny? Pokud ne, vězte, že jeho vlastnosti jsou zcela jedinečné.

V čem tkví výjimečnost českého granátu:

  • Typická tmavě červená barva, kterou si zachovává i v malé velikosti zrnek /velikost zrnek obvykle nepřesahuje 5 mm/
  • Odolnost vůči vysokým teplotám – bez poškození dokáže odolat teplotám vyšším než 1500 C
  • Velmi vysoká tvrdost
  • Lámavost světla – umí vykouzlit oslňující světelné odrazy
  • Dodává životní energii a podněcuje k aktivitě
  • Posiluje touhu, odvahu a sebedůvěru
  • Chrání přátelství a pomáhá překonávat smutek
  • Léčí – pomáhá při srdečních onemocněních, reguluje krevní oběh a tlak, snižuje neplodnost, udržuje v rovnováze metabolismus, hojí rány

Granáty také provází mnoho legend a pověstí. Po staletí jsou považované za kámen poutníků a cestovatelů, kteří je nosili jako talisman. Podle legendy měl Noe na svojí arše lampu, zhotovenou z granátu, která mu pomáhala navigovat loď za večerní tmy. Tradovalo se, že granáty osvětlující noc chrání svého nositele před zlem.

Ve středověku si rytíři nechávali osazovat zbraně granáty, nejen pro ozdobu, ale především pro jejich ochrannou moc před zraněním. Dodával bojovníkům pocit nesmrtelnosti.

Další pověst tvrdí, že drobné krystaly červených granátů jsou zkamenělé kapky krve bohů.

Granát symbolizuje oheň, krev a čisté srdce, proto je oblíbeným darem k výročím svatby, anebo při romantických vyznání lásky.

Nechte se i Vy inspirovat krásou českého granátu, poznejte jeho moc a sílu……

České granáty - Granát Turnov
České granáty proces výroby - Granát Turnov
Historie těžby českých granátů

Historie těžby českých granátů

České granáty vznikly v matečné hornině za obrovských teplot a tlaků v hlubinách pod zemskou kůrou. Sopečná činnost je vynesla na povrch, kde vlivem eroze se ukládaly do tzv. pyroponosných štěrků. Známá naleziště pyropů se nacházejí v Českém středohoří, kde se těží dodnes.

Z dochovaných záznamů se granáty nejprve sbírali na polích a rýžovaly z nánosů potoků. Později se začalo těžit ze svahových štěrků. Materiál vytěžený z kruhových šachtic se po žebřících vynášel až z 10 m hloubky a dále proséval, plavil a rýžoval. Až po roce 1959 se přistoupilo k průmyslovém, tzv. blokovému, způsobu dobývání. 

Současnost těžby

V současné době máme právo těžby českých granátů v Podsedicích a Dolní Olešnici.

Na propachtovaných polích se vybírají vrstvy pyroponosných štěrků a vytěžený materiál se dále zpracovává. Pomocí sítových třídičů a bubnové pračky se čistí a třídí. Na konci celého procesu zůstane tzv. koncentrát – štěrk s vysokým podílem českých granátů.

Těžba českých granátů v Podsedicích a Dolní Olešnici.