Granát Turnov slaví 70 let


Granát, družstvo umělecké výroby Turnov v roce 2023 slaví 70 let.

Šperky s českými granáty jsou naprosto unikátní a jsou vyhledávány po celém světě. Zlatníci družstva Granát Turnov pro své zákazníky každoročně připravují nové kolekce šperků, které podtrhují krásu jejich nositelek. Právě taková je i poslední kolekce, která nabízí jemné a velmi ženské šperky s českými granáty. V kolekci zlatých šperků byla doplněna o šperky, které kombinují český granát, diamanty a jiné přírodní kameny jako je smaragd, safír, akvamarín.

Na úplném začátku příběhu družstva Granát Turnov byla hrdost turnovských zlatníků, kteří nechtěli po 2. světové válce nechat tento jedinečný skvost upadnout v zapomnění. V tomto období výrobu granátového šperku okrajově zajišťovalo družstvo Soluna.

V roce 1953, po odtržení turnovské pobočky, vzniká nové družstvo s názvem Granát, lidové družstvo zlatníků v Turnově, které se specializovalo na výrobu šperků s českými granáty a v této produkci pokračuje dodnes.

Rok 1961 přináší rozšíření výrobní kapacity o brusiče drahých kamenů sloučením s družstvem Precious. Ve stejném roce byla otevřena první prodejna šperků s českými granáty v Turnově na náměstí.

Od roku 1966 působí družstvo pod názvem Granát, družstvo umělecké výroby, Turnov a o sedm let později již vlastní ochrannou známku „Český granát“ a označení „Český granátový šperk“.

Významným rokem je rok 1996, kdy si družstvo pronajímá a posléze odkupuje povrchový důl Podsedice na Litoměřicku a otevírá těžbu granátové suroviny. Toto rozhodnutí bylo stěžejní a dnes je jedním ze základních kamenů úspěchu na trhu.

Těžební prostory byly v roce 2019 rozšířeny o lokalitu v Dolní Olešnici v Podkrkonoší. Vytěžená surovina českých granátů se zpracovává pouze pro produkci šperků společnosti Granát, d.u.v. Turnov.

Od založení společnosti uběhlo 70 let a Granát, d.u.v. Turnov má za sebou řadu úspěchů, získal mnohá prestižní ocenění. Dnes se pyšní sítí svých prodejen, vlastní galerií v Turnově Muzeem českého granátu v Praze.

Za úspěchem družstva stojí všichni její bývalí i současní zaměstnanci, spolupracovníci, obchodní partneři. Všem těmto patří velký dík!

Budeme se těšit, že letošní významné výročí společně oslavíme na Dni otevřených dveří 14. října 2023. Jste srdečně zváni.